24 iulie – Fericitele Maria Pilar a Sf. Francisc Borgia, Tereza a Pruncului Isus și a Sf. Ioan al Crucii și Maria Angela a Sf Iosif – carmelitane desculțe, martire la Guadalajara – Spania
Relicve ale acestor trei Fericite se află, printre altele, în altarul Bisericii Sanctuarului „Sfânta Fecioara Maria de pe Muntele Carmel” – Ciofliceni, Snagov
Jacoba Martinez Garcia s-a născut pe 30 decembrie 1877 la Guadalajara lângă Saragossa (Spania). La vârsta de 20 ani, Jacoba intră în Carmel, pe 12 octobrie 1898. Ia numele de Marie Pilar a Sf Francisc Borgia Depune voturile pe 15 octobre 1892. Maria Pilar are o devoțiune specială pentru Euharistie. Ea decide, printr-un vot particular, să se consacre Sf. Fecioare.
Eusébia Garcia-Garcia s-a născut pe 5 martie 1909 La Mochales în Provincia Guadalajara (Spania). Citește „Istoria unui Suflet” și devine pasionată de Sf. Tereza a Pruncului Isus. Intră în Carmelul din Guadalajara pe 2 mai 1925 și își ia numele de Tereza Pruncului Isus și a Sf. Ioan al Crucii. Pe 6 martie 1930 depune voturile definitive. Se consacră în mod deosebit Sf. Fecioare și pronunță votul de „iubire, fidelitate și abandon”.
Marciana Valtierra Tordesillas se naște la Getafe, în apropierea Madridului pe 6 martie 1905. FOarte devreme își dorește să intre în Carmel, mai ales după ce citește „Istoria unui suflet”. Reușește să intre mai târziu, în Carmelul Sf. Iosif, la Guadalajara, pe 14 iulie 1929 sub numele de Maria Angela a Sf. Iosif. Depune voturile definitive pe 21 ianuarie 1934. Animată de dorința ca toate sufletele să se mântuiască, ea se roagă pentru toate marile intenții ale Bisericii. Își dorește să participle la Patima lui Cristos, oferindu-și viața pentru mântuirea lumii.
Au fost martirizate pe 24 iulie 1936, după ce și-au mărturisit credința în Cristos Regele Universului, oferindu-și viețile pentru Biserică. Au fost printre primele din nenumărații martiri ai Războiului Civil din Spania, 1936-1939, și au fost beatificate de Sf. pp Ioan Paul II pe 29 martie 1987.